Saygıdeğer Bilim İnsanları,

16 - 18 Nisan 2020 tarihleri arasında Gümüşhane Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü ve Hazar Üniversitesi iş birliği ile Bakü'de gerçekleştirmeyi planladığımız ve TBMM'nin açılışının 100. yılına hasredilen International Scientific Researches Congress 2020 Baku / Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi 2020 Bakü'ye sizleri davet etmekten büyük mutluluk duymaktayız. 

Kongrede Sosyal Bilimler alanı ile ilgili pek çok konunun ele alınacağı sözel, sanal ve poster sunumlar yer alacaktır. Konularında uzman bilim insanlarıyla sosyal bilimler ile ilgili fikirlerini, projelerini ve güncel bilgilerini paylaşma ve tartışma fırsatı bulacağımız kongremizin katılımınızla daha verimli ve yararlı olacağına inanıyoruz. 

Kongre kapsamında, sosyal bilimler alanına giren birçok konularla birlikte, özellikle TBMM'nin açılışının 100. Yılı dolayısıyla “Türk-İslam Dünyasında Bilim, Kültür ve Eğitim” konularındaki araştırmalara ağırlık verilmesi düşünülmektedir. Amacımız; bilim, kültür, eğitim tarihimiz, siyasi tarih, Türk dünyası-Avrupa bilimsel, kültürel ve eğitim ilişkileri tarihi, dil, edebiyat ve siyaset bilimi alanlarındaki yeni çalışmaları, proje ve önerileri ortaya çıkarmak ve bunları Türk-İslam dünyasından katılacak bilim insanlarıyla tartışmak, yeni iş birliklerinin ve bilimsel araştırmaların yapılmasına katkıda bulunmaktır.

Kongrede sunulmak üzere gönderilen bildirilerin değerlendirme süreci hemen başlatılacak ve değerlendirme sonrasında "Kabul Mektubu" bildiri yazar(lar)ına iletilecektir. 

Kongremize gönderilen bildirilerin özetlerini içeren "Bildiri Özetleri Kitabı" katılımcılarımıza sunulacaktır. Tam metin gönderilen bildirilerin yer aldığı "Proceedings - Kongre Bildiriler Kitabı" 2020 yılı içerisinde elektronik olarak yayınlanacaktır.

Siz değerli katılımcılarımızın bilimsel paylaşımlarını sunma ve Azerbaycan'ın başkenti Bakü şehrinin  tarihi ve doğal güzelliklerini de görme fırsatı bulacağı kongremizde unutulmayacak anlar geçireceğinizi ümit ediyor, en içten sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Düzenleme Kurulu Başkanları
Doç. Dr. Salih YILDIZ ( Gümüşhane Üniversitesi )
Doç. Dr. Cihan ÖZDEMİR ( Yunus Emre Enstitüsü - Bakü Kültür Merkezi )
Doç. Dr. Elza SEMEDLI ( Hazar Üniversitesi )